چیپ الکترونیکى جایگزین بخشى از مغز

0
2574

پژوهشگران یک چیپ الکترونیکى را جایگزین بخشى از مغز کردند


پژوهشگران آمریکایى براى اولین بار موفق شدند یک چیپ الکترونیکی را به عنوان جایگزین بخشى از مغز مورد استفاده قرار دهند.


به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از ایرنا، به نوشته روزشنبه مجله آلمانى اشپیگل این چیپ الکترونیکى توانست در آزمایشات انجام شده ، تکانه هاى سلولهاى عصبى مغز موش را دریافت کرده و به دیگر سلولها منتقل نماید.

دانشمندان امیدوارند که این چیپ الکترونیکى بتواند به زودى به کسانیکه مغز آنها آسیب دیده کمک نماید.

“تئودور برگر” پژوهشگر مغز و همکاران وى از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس هم اکنون به دنبال آزمایش یک چیپ الکترونیکى براى مغز انسان هستند که در آینده بتواند جایگزین ارگان و عضو آسیب دیده در افرادى شود که مبتلا به سکته مغزى شده اند.

برگر و همکاران وى که از سالیان متمادى به دنبال تهیه چنین چیپ الکترونیکى هستند اخیرا این چیپ را با موفقیت آزمایش کردند.

دانشمندان در آزمایش هاى خود بخش مرکزى “هیپوکامپوس ” را از مغز موش جدا کرده و با جایگزینى این چیپ الکترونیکى مشاهده نمودند که این چیپ میتواند به طور مطلوبى عهده دار بخش جدا شده از مغز موش شود.

این درحالى است که هنوز نمیتوان پیش بینى نمود که این چیپ الکترونیکى را بتوان به زودى براى انسان نیز استفاده کرد و دانشمندان قصد دارند این چیپ را در سه سال آینده در مغز موش زنده آزمایش کرده و به کار گیرند.

تیم برگر قصد دارد همزمان مدل ریاضى براى هیپوکامپوس میمون را نیز تهیه کرده تا امکان این آزمایشات در مغز میمون نیز میسر شود.

هنوز مشخص نیست که آیا این چیپ الکترونیکى بتواند به طور کامل جایگزین مغز آسیب دیده شود؟

امواج الکتریکی مغز قادر به کنترل کامپیوتر است

تیمی از محققان آمریکایی با نشان دادن این موضوع که با استفاده از امواج مغز می توان دستگاه ها را کنترل کرد گامی به جلو برداشتند.

به گزارش بخش خبر شبکه فناوری اطلاعات، به نقل از بی بی سی، چهار فرد معمول که از صندلی چرخدار استفاده می کردند با پوشیدن کلاهی که دارای۶۴الکترود بود با موفقیت توانستند مکان نمای کامپیوتر را حرکت دهند.

در چندین آزمایش انجام شده روی میمون ها نشان داده شد که این میمون ها با استفاده از الکترودهای کاشته شده در مغزشان می توانند کامپیوتر را کنترل کنند. جاناتان والپو و دنیس مک فارلان، اعضای این تیم تحقیقاتی خاطرنشان کردند: «نتایج این تحقیقات نشان می دهد که افراد با استفاده از آهنگ دستگاه موج نگار ثبت شده در جمجمه می توانند حرکت مکان نما را در دو جهت کنترل کنند. »

تیم تحقیقاتی وزارت بهداشت نیویورک و دانشگاه نیویورک در آلبانی اعلام کردند این تحقیق گام دیگری برای افراد معمول در جهت کنترل صندلی های چرخدار و دیگر دستگاه های الکترونیکی با مغز است.

این چهار فرد معلول در حالیکه کلاه مخصوصی بر سر گذاشته بودند مقابل صفحه نمایش ویدئویی بزرگی قرارگرفتند. این روش نیازی به عمل جراحی و یا کاشت الکترود ندارد. فعالیت مغز سیگنال های الکتریکی تولید می کند که توسط الکترودها خوانده می شود و سپس این سیگنال ها با استفاده از الگورتیم های پیچیده به دستورالعمل هایی برای کنترل کامپیوتر تبدیل می شود.

فعالیت مغز در این مورد نیازمندهیچ فعالیت عصبی یا ماهیچه ای نیست بنابراین افرادی که سکته کرده اند یا از لحاظ اعصاب نخاعی مشکل دارند می توانند به طور مؤثری از این کلاه استفاده کنند.

کنترل کامپیوتر با استفاده از مغز انسان

خبرگزاری سان تایمز شیکاگوگزارش داد که یک شرکت موفق به ساخت فناوریی شده است که مغز انسان را به یک کامپیوتر دسک تاپ وصل می کند .

به گزارش بخش خبر سایت فناوری اطلاعات، به نقل از بخش Washing tan Timesشرکت Cyberkinetics Neurotechnoiogy Systemsموفق به توسعه فناوری Brain Gateشد . این فناوری به افراد معلول اجازه می دهد کارهایی چون گشت و گذار در شبکه ، نوشتن ایمیل ، انجام بازیهای ویدئویی و کنترل تنها با فکر کردن به انجام تلویزیون از راه دور و فناوریهایی از این قبیل اقدام کنند .

آقای تیم سرجیز ، مدیر عامل این شرکت و سازنده این فناوری خاطرنشان کرد : (( ما می توانیم فکر شخص را بخوانیم و آن را روی صفحه کامپیوتر نشان دهیم .))

فناوری Brain Gateتنها روی یک نفر آزمایش شده است و وزارت خواربارو دارو به شرکت Cyberkineticsاجازه داده است تا این فناوری را روی چهار فرد معلول دیگر نیز آزمایش کنند .

این سیستم نیاز به یک عمل جراحی و سوراخ کردن یک حفره در سر بیمار و کاشتن یک چیپ در سطحی از مغز که مسئول حرکت دادن بازوها و دست ها می باشد دارد

www.ml.blogfa.com