کنترل از راه دور مادون قرمز

0
9436

توسط این مدار  میتوانید انواع وسائل برقی و الکترونیکی منزل ، ازقبیل رادیو و تلویزیون و . . . را از فاصله چند متری ، روشن و خاموش کنید . این مدار با امواج مادون قرمز کار میکند و از آنجا که در نور انواع چراغ های روشنائی ، نظیر لامپ و مهتابی و حتی نور خورشید ، امواج مادون قرمز وجود دارد ، لازم است پس از ساخت ، دیود مادون قرمز گیرنده را در محفظه کوچکی قرار داده و درب محفظه توسط طلق تیره ( نظیر فیلم رادیولوژی ) پوشیده شود تا دیود گیرنده مادون قرمز از امواج مادون قرمز محیط اطراف مصون بوده و تنها در برابر امواج فرستنده مدار عمل کند . نظیر این مسئله در تلویزیونهای مجهز به کنترل مادون قرمز مشاهده میشود که دیود گیرنده بر روی تلویزیون داخل محفظه مخصوص نصب و جلوی آن توسط طلق تیره پوشیده شده است .

                  
                  
فرستنده:
 
                                              
لیست قطعات فرستنده

۳۳   اُهم ( نارنجی – نارنجی – سیاه )
R1
۵۶۰ اُهم ( سبز – آبی – قهوه ای )
R2
۱۰ کیلو ( قهوه ای – سیاه – نارنجی )
R4 , R3
دو عدد خازن عدسی ۲۲ تا ۳۳ نانوفاراد
C
دو عدد تراتزیستور BC 548 یا مشابه
T
کلید فشاری میکروسویچ کوچک
S
 
لیست قطعات گیرنده
 

 

سایر موارد بشرح زیر میباشند :

۱ – دیود زینر بر اساس نوار رنگی روی بدنه اش ، در محل خود نصب شود .

۲ – در نصب دیود نورانی چنان عمل شود که پایه کوتاه تر آن در خانه با علامت نیم دایره سفید قرار گیرد .

۳ – دیودهای مادون قرمز فرستنده و گیرنده ، قبلاً در جهت صحیح نصب شده اند لذا در وضعیت آنها تغییری داده نشود .

منبع تغذیه تغذیه فرستنده ۹ ولت است و باید توسط یک باتری کتابی ۹ ولتی تامین و با رعایت مثبت و منفی به مدار متصل شود .

تغذیه گیرنده ۱۲ ولت است و باید از طریق آداپتور و با رعایت مثبت و منفی به محT ل BAمتصل شود .

پس از نصب تغذیه به هر دو مدار ، دیود مادون قرمز فرستنده را در مقابل دیود مادون قرمز گیرنده قرار داده و با فرمان به کلید فشاری فرستنده ، دیود نورانی گیرنده ، روشن و خاموش خواهد شد . روش کار به این صورت است که با یک فرمان ، دیود گیرنده روشن و با فرمان بعدی خاموش میشود . برای استفاده سهل تر ، مدار فرستنده را داخل یک جاسوئچی مناسب نصب کنید .

برای متصل نمودن این کیت به وسائل برقی و الکترونیکی مورد نظرتان شما حتماً به یک رله ۱۲ ولت نیاز دارید . برای نصب رله باید کنتاکتهای ورودی آن را به نقاط RE گیرنده متصل کنید و سپس کنتاکتهای خروجی رله را در مسیر یکی از سیمهای تغذیه وسیله برقی تان قرار دهید . بنابراین به خروجی RE حتماً باید کنتاکتهای ورودی یک رله ۱۲ ولت متصل شود و کنتاکتهای خروجی رله ، بعنوان یک کلید قطع و وصل در مسیر تغذیه وسیله مورد نظرتان قرار گیرد . توصیه میکنیم چنانچه در کار با رله ها اطلاعات کافی ندارید ، حتماً از یک مطلع کمک بگیرید .

electrokit.blogfa.com

 مونتاژ :
قبل از اقدام به مونتاژ لازم است سطح مسی فیبر مدار چاپی توسط سمباده نرم یا اسکاج خشک تمیز و براق شود . این مسئله در عملکرد کلی کیت نقش مهمی ایفاء میکند و عدم رعایت آن شما را در استفاده کیت دچار مشکل میکند . همچنین توصیه میکنیم حتماً روش صحیح لحیمکاری و چگونگی نصب صحیح قطعات را که در جزوه همراه کیت به چاپ رسیده ، مطالعه و سپس اقدام به مونتاژ نمائید .