سیر تکاملی میکرو کنترلرها

0
3289

اولین میکرو کنترلرها در اواسط دهه ۱۹۷۰ ساخته شدند. این میکرو کنترلرها در ابتدا پردازنده های ماشین حساب بودند که دارای حافظه برنامه کوچکی از نوع ROM ، حافظه داده از نوع RAM و تعدادی درگاه ورودی/خروجی بودند.
با توسعه فناوری سیلیکون ، میکرو کنترلرهای ۸ بیتی قویتری ساخته شدند. در این میکرو کنترلرها علاوه بر بهینه شدن دستورالعمل ها، تایمر/شمارنده روی تراشه، امکانات وقفه و کنترل بهینه شده خطوط I/O نیز به آنها اضافه شده است. حافظه موجود بر روی تراشه هنوز هم محدود می باشد و دربسیاری موارد کافی نیست.یکی از پیشرفتهای قابل توجه در آن زمان، قابلیت استفاده از حافظه EPROM قابل پاک شدن با اشعه ماورا بنفش، روی تراشه بود. این قابلیت، زمان طراحی و پیاده سازی محصول را بطور محسوسی کاهش داد و نیز برای اولین بار امکان استفاده از میکرو کنترلر ها را در کاربردهایی که حجم تولید پایینی دارند، فراهم ساخت.
خانواده۸۰۵۱ در اوایل دهه ۱۹۸۰ توسط شرکت اینتل معرفی گردید. از آن زمان تاکنون۸۰۵۱ یکی از محبوبترین میکروکنترلرها بوده و بسیاری از شرکتها دیگر نیز به تولید آن اقدام کرده اند. در حال حاضر مدل های مختلفی از ۸۰۵۱ وجود دارد که در بسیاری از آنها امکاناتی نظیر مبدل آنالوگ به دیجیتال حجم نسبتاً بزرگ از حافظه برنامه و حافظه داده، مدولاتور عرض پالس (PWM) در خروجیها و حافظه فلش Flash)) که امکان پاک کردن و برنامه ریزی مجدد آن توسط سیگنالهای الکتریکی وجود دارد، تعبیه شده است.

میکرو کنترلرها اکنون به سمت ۱۶ بیتی شدن در حرکت هستند. میکرو کنترلر های ۱۶ بیتی، پردازنده هایی با کارایی بالا (نظیر پردازش سیگنالهای دیجیتال ) می باشند که در کنترل فرایندهای بلادرنگ و در مواردی که حجم زیادی از عملیات محاسباتی مورد نیاز است، به کار برده می شوند.

بسیاری از میکرو کنترلرهای ۱۶ بیتی، امکاناتی نظیر حجم زیاد حافظه برنامه و حافظه داده، مبدل های آنالوگ به دیجیتال چند کانالی، تعداد زیادی درگاه I/O، چندین درگاه سریال، عملکردهای بسیار سریع ریاضی و منطقی و مجموعه دستورالعمل های بسیار قدرتمند با قابلیت پردازش سیگنال را دارا می باشند.

 معماری داخلی میکرو کنترلرها

ساده ترین معماری میکرو کنترلر، متشکل از یک ریز پردازنده، حافظه و درگاه ورودی/خروجی است. ریز پردازنده نیز متشکل از واحد پردازش مرکزی (CPU) و واحد کنترل (CU) است.

CPU درواقع مغز یک ریز پردازنده است و محلی است که در آنجا تمام عملیات ریاضی و منطقی ،انجام می شود. واحد کنترل ، عملیات داخلی ریز پردازنده را کنترل می کند و سیگنال های کنترلی را به سایر بخشهای ریز پردازنده ارسال می کند تا دستورالعمل ها ی مورد  نظر انجام شوند.

حافظه بخش خیلی مهم از یک سیستم میکرو کامپیوتری است. ما می توانیم بر اساس به کارگیری حافظه، آن را به دو گروه دسته بندی کنیم: حافظه برنامه و حافظه داده . حافظه برنامه ، تمام کد برنامه را ذخیره می کند. این حافظه معمولاً از نوع حافظه فقط خواندنی (ROM) می باشد. انواع دیگری از حافظه ها نظیر EPROM و حافظه های فلش EEPROM برای کاربردهایی که حجم تولید پایینی دارند و همچنین هنگام پیاده سازی برنامه به کار می روند . حافظه داده از نوع حافظه خواندن / نوشتن (RAM) می باشد . در کاربردهای پیچیده که به حجم بالایی از حافظه RAM نیاز داریم ، امکان اضافه کردن تراشه های حافظه بیرونی به اغلب میکرو کنترلر ها وجود دارد.

درگاهها ورودی / خروجی (I/O )به سیگنال های دیجیتال بیرونی امکان می دهند که با میکرو کنترلر ارتباط پیدا کند. درگاههای I/O معمولاً به صورت گروههای ۸ بیتی دسته بندی می شوند و به هر گروه نیز نام خاصی اطلاق می شود. به عنوان مثال ، میکروکنترلر ۸۰۵۱ دارای ۴ درگاه ورودی / خروجی ۸ بیت می باشد که P3, P2, P1, P0 نامیده می شوند. در تعدادی از میکرو کنترلر ها ، جهت خطوط درگاه I/O قابل برنامه ریزی می باشد. لذا بیت های مختلف یک درگاه را می توان به صورت ورودی یا خروجی برنامه ریزی نمود. در برخی دیگر از میکروکنترلرها (از جمله میکروکنترلرهای ۸۰۵۱) درگاههای I/O به صورت دو طرفه می باشند. هر خط از درگاه I/O این گونه میکرو کنترلرها را می توان به صورت ورودی و یا خروجی مورد استفاده قرار داد . معمولاً ، این گونه خطوط خروجی ، به همراه مقاومتهای بالا کش بیرونی به کار برده می شوند.

 خانواده ۸۰۵۱

خانواده ۸۰۵۱ یک خانواده میکرو کامپیوتر (میکرو کنترلر ) ۸ بیتی تک تراشه ای استاندارد است که بسیار محبوب و عامه پسند می باشد و توسط سازندگان مختلف با قابلیت های متفاوت تولید می گردد. این آی سی استاندارد اصلی که اولین عضو این خانواده می باشد، ۸۰۵۱ است که یک میکرو کنترلر ۴۰ پایه می باشد.

 هم اکنون این آی سی با پیکربندی های مختلف موجود می باشد. ۸۰C51 نوع cmos و کم مصرف این خانواده است.  8751 دارای حافظه برنامه از نوع EPROM است که عمدتاً در هنگام پیاده سازی به کار برده می شود.

۸۹c51 نیز دارای حافظه فلش قابل برنامه ریزی و پاک شدن (PEROM) است لذا بدون نیاز به پاک کردن با اشعه ماورابنفش ، می توان حافظه برنامه را برنامه ریزی کرد.۸۰۵۲ عضو بهینه شده این خانواده می باشد و حافظه RAM آن بیشتر بوده و تعداد تایمر/شمارنده آن نیز بیشتر است. انواع مختلفی از خانواده ۴۰ پایه وجود دارد که دارای مبدل های آنالوگ به دیجیتال ، مدولاتورهای عرض پالس و نظایر آن هستند. در بخش پایین خانواده ۸۰۵۱ ، میکرو کنترلر های ۲۰ پایه قرار دارند که از لحاظ کد ، سازگاری کاملی با انواع ۴۰ پایه دارند و این ادوات ۲۰ پایه برای کاربردهایی با پیچیدگی کمتر که نیاز به خطوط I/O کمتری دارند و نیز برای کاربردهایی که باید مصرف توان کمتری داشته باشند (مثل سیستم های قابل حمل)،ساخته شده اند.

آی سی های AT89C2051 و AT89C1051 (ساخت شرکت Atmel)چنین میکرو کنترلرهایی هستند که از لحاظ کد سازگاری کاملی با خانواده ۸۰۵۱ دارند و مصرف توان آنها نیز کمتر است.

 خانواده ۸۰۵۱

۸۰۵۱ یک میکرو کنترلر ۸ بیتی با مصرف کم و قابلیت زیاد است. تعداد زیادی از اعضای خانواده ۸۰۵۱ دارای معماری مشابهی هستند و هر یک از اعضا با اعضای دیگر سازگار می باشند . قابلیت های میکرو کنترلر ۸۰۵۱ استاندارد به شرح زیر می باشد:

       ·           4 کیلو بایت حافظه برنامه

       ·           8*256 حافظه داده RAM       

       ·          32 خط I/O قابل برنامه ریزی

       ·           دو عدد تایمر / شمارنده ۱۶ بیتی

       ·           6 منبع وقفه

       ·           درگاه UART سریال  قابل برنامه ریزی

       ·           قابلیت اتصال به حافظه بیرونی

       ·           بسته بندی ۴۰ پایه استاندارد

 

electronic-girls.blogfa.com