ساخت ریزترین رادار جهان

0
1868

دکتر علی حاجی میری، دانشیار مهندسی الکترونیک موسسه فناوری کالیفرنیا ( Caltech ) و تیم تحقیقاتیش با بهره‌گیری از تکنیک‌های بدیع طراحی موفق به ساخت نخستین سیستم «رادار بر روی ریزتراشه» جهان (‌ Radar on a Chip ) شدند. این محققان موفق شده‌اند که یک سیستم مجموعه آنتن جدیدی را بر روی یک تراشه منفرد سیلیکونی جاسازی کنند. وجود چنین سیستم راداری داخلی در خودروها، همواره یکی از آرزوهای علمی دانشمندان بوده است. با تلاش حاجی میری و گروه تحقیقاتی «مدارهای پیوسته با سرعت‌های بالا» در موسسه فناوری کالیفرنیا چنین وسیله‌ای می‌تواند در آینده بسیار نزدیک در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرد .

از این فناوری می‌توان در طیف وسیعی از کاربردهای گوناگون  بهره گرفت. برای مثال می‌توان از این ریزتراشه در تهیه یک شبکه ارتباطاتی بی سیم و با فرکانس بالا استفاده کرد که با هزینه‌ای اندک امکان جایگزینی  فیبرهای نوری را که هم اکنون برای ارتباطات فراسریع به کار می‌روند، فراهم  می‌کند.

این ریزتراشه با سرعت ۲۴ گیگا هرتز (۲۴ میلیون بار در  ثانیه) عمل می‌کند که سرعت بی نهایت بالایی به ویژه برای انتقال داده‌ها در شبکه اینترنت است.

به گزارش ایسنا، دکتر حاجی میری که از  افتخارآفرینان المپیادهای علمی در کشور و برنده مدال طلای المپیاد ملی  فیزیک و مدال برنز بیست‌و یکمین المپیاد بین‌المللی فیزیک در هلند است، ۱۱ سال پیش تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه  صنعتی شریف به پایان برده و مدارک فوق لیسانس و دکتری خود را نیز در رشته  مهندسی برق از دانشگاه استانفورد دریافت کرده است.

وی علاوه بر فعالیت‌های مستمر در بخش‌های تحقیقاتی و صنعتی ریزتراشه در سال ۱۹۹۸ به  عنوان دانشیار مهندسی الکترونیک و رییس آزمایشگاه‌های میکروالکترونیک و  نویز به دانشکده موسسه فنی کالیفرنیا ملحق شد.

زمینه‌های اصلی تحقیقات وی مدارهای پیوسته با سرعت بالا و RF است. وی نویسنده کتاب «طراحی  برای نوسانگر صدای پایین» بوده و چندین نشست آمریکایی و اروپایی برگزار  کرده است.

به گزارش ایسنا، دکتر حاجی میری، هم چنین دستیار  سردبیر «انتقالات بر مدارها و سیستم‌ها» و مجله «مدارهای حالت جامد» (jssc) موسسه IEEE و عضو هیات برنامه فنی کنفرانس بین‌المللی این مجله و  هیات برنامه فنی کنفرانس بین‌المللی طراحی هدفمند رایانه‌ای (ICCAD) نیز  می‌باشد. دکتر حاجی‌میری همچنین سردبیر میهمان IEEE Transactions on Microwave Theory and Techniques است.

دکتر حاجی‌میری همچنین  برنده مشترک جایزه مقاله ۱۹۹۷ Jack kilby از کنفرانس بین‌المللی مدارهای ISSCC بوده و سه بار نیز برنده جایزه همکاری دانشکده IBM و جایزه موسسه ملی علوم CAREER شده است.

bselectron.mihanblog.com