رابط صفحه کلید کامپیوتر(PC Keyboard Interface)

0
1705

مدتها پیش وقتی روی یک پروژه تابلو روان کار می کردم به این فکر افتادم که این امکان را برای مشتری قرار دهم که بتواند خودش نوشته ها و افکتهای تابلو را برنامــــه ریزی کند.برای این منظور به فکر ارتباط دهی آن با صفحه کلید کامپیوتر افتادم.اما ارتباط دهی با صفحــــه کلید کامپیوتر چندان هم آسان نبود.راستش اصلا آسان نبود . به دو دلیل:

۱-پروتکل ارتباطی صفحه کلید کامپیوتر با هیچ یک از پروتکلهای سریال معروف مثل RS232,SPI,I2Cسازگاری کامل ندارد.جالب اینکه پروتکل ارسال و دریافت داده اش با هم متفاوت است.

۲-کیبورد برای هر کلید یک کد اسکن(Scan Code)اختصاص می دهد. اما این کدها از قانون خاصی تبعیت نمی کنند.بعضی از این کدها یک بایتی بعضی دو بایتی و بعضی بیش از دو بایت هستند.

با تمام مشکلات مذکور ارتباط دهی صفحه کلید مثلا با یک میــــــــکروکنترلر غیر ممکن هم نبود.اما به دلیل پروتکل نه چندان مناسب آن به شدت از سرعت و قدرت پردازنده کاستــه می شد.به همین دلیل چندی پیش به این فکر افتادم که با استفاده از یک میکروکنترلر قوی ارزان و کوچک(AVR ATMEGA8) رابطی برای صفحه کلید طراحی کنم که تمام کارهای مربوط را انجام دهد و کدهای کوتــــاه و شسته و رفته را به پردازنده تحویل دهد.اطلاعات جامعتر در Datasheetاین رابط موجود است.قیمت رابـــــــط بر حسب تعدادبه قرار زیر است:

۱-کمتر از ۵ عدد:هر عدد ۷۰۰۰تومان +۵۰۰تومان هزینه پستی کل

۲-پنچ عدد یابیشترو کمتر از ۲۰عدد:هر عدد۵۵۰۰تومان+۱۰۰۰تومان هزینه پستی کل

۳-بالای ۲۰ عدد:هر عدد۴۰۰۰تومان+۱۵۰۰تومان هزینه پستی کل

Datasheet رابط را در زیر دانلود کنید.

Download : ATKBD_Help.zip 

www.atmel.ir