با هوای اطرافتان موبایل شارژ کنید

0
1817

دانشجویان بخش طراحی صنعتی در موسسه فناوری هند در دهلی موفق شدند توربینی را به تلفن همراه وصل کنند. این توربین به شارژ کردن تلفن همراه حتی زمانیکه فرد در مسافرت است کمک می کند.


به گزارش بخش خبر شبکه http://www.IRITN.com،به نقل از rediff.com، پروفسور لالیت کومار داس، رئیس این بخش خاطر نشان کرد :«برق تولید شده توسط این توربین زمانیکه با انرژی باد به حرکت در می آید می تواند در مواقع ضروری تلفن همراه شارژ کند.»


وی در ادامه افزود:«این توربین جریان الکتریسیته ای با فرکانس۳تا۴وات تولید می کند که این میزان برای شارژ یک تلفن همراه کافی است.»

توربین طراحی شده ویژه که ارزش آن۲۰۰روپیه است داخل آزمایشگاه توسعه داده شده است و آنقدر کوچک است که می توان براحتی آن را در جیب نگهداری کرد. هدف اصلی این دستگاه توسعه قابلیت اتصال تلفن همراه در جایی است که هیچ جریان الکتریسیته ای وجود ندارد . این دستگاه قادر به ذخیره انرژی نیز هست اما مقدار آن بسیار کم است.

این دستگاه برای مناطق ساحلی که در آن هوا بدون وقفه جریان دارد بسیار مناسب است . این تکنیک هنوز تجاری نشده است اما این دانشگاه برای کمک به تولید انبوه این وسیله توسط سازندگان طرحی را به وزارت علوم و فناوری پیشنهاد داده است .

آقای کومار در پایان سخنان خود افزود:« این وسیله به کاربران تلفن همراه کمک می کند در حالیکه در اتوبوس، اتومبیل یا قطار هستند تلفن های خود را شارژ کنند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که توربین را در مقابل جریان باد قراردهند. این دستگاه از انرژی باد برای حرکت دادن توربین و در نتیجه تولید انرژی استفاده می کند.»

دانشمندان نیز اعلام کردند که دانشجویان همچنین از یک فنر در این وسیله استفاده کرده اند که از طریق یک دسته می تواند انرژی را ذخیره کند. با این شیوه می توان هنگام قطعی برق تلفن را شارژ کرد

www.ml.blogfa.com