امروز برابر است با :29 اردیبهشت 1403

اكولايزر چيست؟

اكولايزر در كل عبارت است از تعدادي فيلتر كه به بيان ساده زير و بمي صداي آهنگ شما رو تغيير مي‌ده ولي عملكرد اون خيلي دقيقتر و بهتر از ولومهاي باس (Bass)(بم) و تريبل (Treble)(زير) ميباشد.


قطعا همه شما تا بحال با اكولايزرها كار كرديد ولي براي اونهايي كه احتمالا هنوز نميدونند اكولايزر چيه بايد بگم شما كه كامپيوتر داريد حتما با برنامه‌هايي مثلWinamp يا Mediaplayer آهنگ گوش كرده‌ايد اكولايزر همون ولومهاي كوچك و كنار هم هستند كه توي هردوي اين برنامه‌ها براحتي قابل ديدن هستند و يا در ضبط صوتهاي خونگي احتمالا دكمه‌هايي با اسامي نظير پاپ – راك – جاز و كلاسيك ديده‌ايد كه اونها حالتهاي از پيش تنظيم شده اكولايزر هستند و ضبط هاي خوب معمولا يك حالت تنظيم دستي(Manual) هم دارند.


اكولايزر ولوم كم و زياد كردن صدا نيست!


من تا بحال با كامپيوتر خيلي‌ها كار كردم و وقتي كه برنامه‌اي مثل Winamp رو باز كردم با كمال تعجب ديدم كه از ولومهاي اكولايزر براي قشنگ كردن ظاهر اين برنامه استفاده شده مثلا يكي در ميون ولومها بالا و پايين هستند يا اينكه براي بدست آوردن صداي بيشتر همه ولومها بالاست؟؟!!همين مساله رو هم در ضبط صوت خونگي خيلي از دوستان مشاهده كردم مثلا در مهماني‌ها وقتي همه يكدفعه جوگير ميشن و صدا كم ميارن گريه ضبط بيچاره در مياد؟؟!!(تذكر:اساس كار و دليل استفاده از همه اكولايزر ها اعم از نرم‌افزاري يا در ضبطهاي خونگي با هم هيچ فرقي نداره)

بر چه اساس تنظيم كنيم؟


من سعي ميكنم به ساده‌ترين بيان اين قسمت رو توضيح بدم چون اگه بخواهم وارد جزئياتش بشم بايد يك سايت جديد راه بندازم چون اين مبحث خيلي پيچيده است.


همه بلندگوها بسته به نوع يا كيفيت اونها در پخش بعضي يا گاها تعداد زيادي از اصوات يا فركانسها ضعف دارند. اين ضعف خودش رو به چند صورت نشون ميده مثل ضعيف بودن بعضي از صداها با وجود زياد بودن ولوم اصلي يا بصورت ايجاد صداي ناهنجار يا اغتشاش در بعضي از صداهايي كه بلندگوي شما در پخش اونها ضعف داره.


شما بعد از مدتي كه از دستگاه پخش صوت خودتون در شرايط مختلف و با موزيك‌هاي متفاوت استفاده مي‌كنيد به اين ضعفها پي مي‌بريد.


شنوايي انسان محدوده خاصي داره و در اكولايزر ها اين محدوده به چند قسمت (به تعداد ولومهايي كه ميبينيد) تقسيم شده(كه لزوما اين قسمتها مساوي نيستند) و هريك از اين ولومها صرفا وظيفه كم و زياد كردن محدوده مخصوص به خود(و نه كل صدا) را دارد و شما ميتوانيد ضعفهايي رو كه قبلا در دستگاهتون به اونها پي برديد با زياد كردن يا كم كردن ولوم مربوط به اون محدوده از صدا براحتي جبران كنيد.


اگر چند بار با اون كار كنيد حتما ميتونيد صداي دلنشين تري از دستگاهتون بشنويد و در صورتي كه هنوز با اين كار مشكل داريد و اكولايزر شما از نوع اتوماتيك است حتما از حالتهاي از پيش تنظيم شده استفاده كنيد.


در سیستمهای موبایل دیجیتال، یک اکولایزر تطبیقی درگیرنده قرار می‌گیرد تا اثر تداخل سمبل‌ها یا همان (INTERSYMBOL INTERFERENCE) ISI را برطرف نماید. تداخل سمبل‌ها یک مشکل شناخته شده در ارتباطات رادیویی می‌باشد که ناشی از انتشار امواج در چند مسیر می‌باشد و سبب می‌شود که گیرنده در تشخیص سمبل صحیح ارسالی دچار مشکل شود. هدف از اکولایز کردن حذف این عامل ناخواسته می‌باشد. سیستم‌های موبایل دیجیتال با توجه به متحرک بودن گیرنده نیاز به الگوریتمی با همگرائی سریع برای اکولایزرهای تطبیقی دارند. ثابت شده است که الگوریتم شناخته شده (LEAST MEAN SQUARE)LMS برای چنین کاربردی کارائی لازم را ندارد. به همین دلیل مطالعه در مورد الگوریتم‌های سریعتر نظیر (RECURSIVE LEAST SQUARE) RLS ادامه دارد. در همین راستا، استفاده از رویتگر کالمن به عنوان یک الگوریتم مناسب برای تنظیم ضرائب اکولایزر تطبیقی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است و ویژگیهای آن نظیر پایداری، سرعت همگرائی و نیز حجم محاسبات مورد نیاز آن مورد بحث واقع شده است . همچنین بحثی تحت عنوان تخمین پنهان کانال (BLIND CHANNEL ESTIMATION) یعنی بدون استفاده از بیت‌های مربوط به TRAINING SIGNAL ارائه شده است که سبب صرفه‌جوئی در حجم اطلاعات ارسالی، و لذا افزایش ظرفیت خواهد شد. نتایج شبیه‌سازی کامپیوتری انجام شده نشان می‌دهد که الگوریتم کالمن می‌تواند به عنوان یک اکولایزر مناسب مورد استفاده واقع شود.

اشتراک گذاری