امروز برابر است با :27 خرداد 1403

ارتباط دهی MMC وAVR

شما میتوانید یک MMC را با ظرفیت 128مگا بایت به قیمت حدود 10000تومان بخرید.چیزی که گفتم برای یک مهندس برق و سخت افزار خیلی وسوسه کننده است.با این حجم حافظه شما می توانید با فرکانس نمونه گیری 20کیلو نمونه در ثانیه(20ksps) و با یک A/DوD/A هشت بیتی حداقل یک ساعت و چهل و پنج دقیقه صدا ضبط کنید!و اما این کارتها مزایایی دارند که روز به روز بر کاربردشان افزوده می شود.

  •  1-اندزه کوچکی دارند.
  •  2-حجم حافظه بالایی دارند.
  •  3-سرعت بالایی دارند(با ارتباط دهی SPI تا 20 مگا بیت در ثانیه)
  •  4-سیم کشی کمی لازم دارند.
  •  5-قیمت خیلی کمی دارند.
  •  6-همه جا یافت می شوند.

در شهرستان ها ، شاید برای پیدا کردن یک میکروکنترلر8051دچار مشکل شوید.ولی MMCفقط در دکه های نوشابه فروشی یافت نمی شود. در کنار همه مزایای ذکر شده اکثر آنها فقط یک عیب دارند که به صورت سکتوری برنامه زیری می شوند.یعنی برای خواندن و نوشتن یک بایت باید کل سکتور در بر گیرنده آن بایت را خواند یا نوشت(البته مشکل بزرگی نسیت.). در شکل زیر پینهای MMCرسم شده است.

 MMCها به دو روش برنامه ریزی می شوند:MMCوSPI کسانی که با میکروکنترلرهای جدید مثل AVR کار می کنندباید خیلی خوشحال باشند.چون می توانند به روش SPI با سرعت 8Mbps با MMC کار کنند.البته اولش کمی سخت است. شما می توانید کارت خود را طبق شکل زیر به AVR وصل کنید.

 تغذیه MMC ها می تواند بین 2.9 تا 3.6 ولت باشد.اگر بخواهید Datasheet کامل یک MMC را داشته باشید،در سایت www.alldatasheet.com کارت HB288032MM1 را جستجو کنید.این کارت 32مگابایتی است. من خودم برای ارتباط دهی MMCبا AVR یک کتابخانه نوشته ام وبه کتابخانه های CodeVision خود اضافه کرده ام.کسانی که این کتابخانه را بخواهند،می توانند به Emailمن درخواست بفرستند تا با هزینه ای مناسب برای آنها فرستاده شود.البته با این تعهد اخلاقی که به فکر تکثیر آن مخصوصا در اینترنت نباشند. datasheet اين کتابخانه را در زير دانلود کنيد .

 Download : MMC_Lib_Help.pdf

bselectron.mihanblog.com

اشتراک گذاری