امروز برابر است با :1 تیر 1403

آلوتروپ

* ازسال ۱۹۸۵ با کشف آلوتروپهای جدیدی از کربـن به نام فولرن‌ها تحولی عظیم درعلوم پایه و مهندسی به وجود آمد. فولرن ها که مولکولهایی با ساختارSP2  و متشـکل از ۶۰ اتم کربن می‌‌باشد، مانند یک توپ فوتبال به نظر می‌‌رسند.


 


فولرن ها انواع مختلفی دارند که ازآن جمله نوعی از فولرنهای بسط داده شده و کشیده شده حول یک محور طولی هستند که ‌آنها را نانو لوله می‌‌نامند. این ملکولها اولین بار درسال ۱۹۹۱ کشف و تولید شدند.


 


از خواص بسیار جالب و مفید این مولکولها خاصیت رسانایی و نیمه رسانایی بالا و مقاومت سطحی و کششی بسیار زیاد و قابلیت ذخیره ‌سازی گازهایی مانند آرگـون و هیـدروژن و نیز خاصیت الکترواستاتیکی آنها که برای تولید ابرخـازنها با ظرفیت بالا مورد استـفاده قرار می‌‌گیرند، را می‌‌توان نام برد. موارد فوق هریک می‌‌توانند باعث پیشرفت صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، نفت، الکترونیک، مخابرات و… باشند که سبب صرفه جویی زیادی در وقت و هزینه می‌‌شوند.

یکی ‌ازبهترین کاربردهای نانو لوله‌های کربن در علوم الکترونیکی و مخابراتی می‌‌باشد که باعث ساخت نیمه هادی‌هایی می‌‌شود که می‌‌توانند جای تـرانـزیسـتورهای بسیـار کوچک امروزی را بگیرند و ابعاد دستگاههای مورد استفاده ما را کوچکتر کنند.


 


از جمله ‌اهداف دراز مدت نانولوله‌های کربنی استفاده آنها برای جابه‌جایی ‌هیدروژن ‌از مکانی به مکان دیگر است که این کار تداعی کننده استفاده از لوله‌های ‌فلزی ‌امروزی برای ‌جابه‌جایی نفت است. یعنی در آینده‌ای نه‌ چندان دور به‌جای‌ استفاده‌ از نفت، ‌از هیدروژن و به‌جای‌ لوله‌های ‌فلزی از نانولوله‌ها استفاده می‌شود.
geesu.blogfa.com

اشتراک گذاری