کنترل اتوماتیک سطح صدا

0
2690

اگه شما هم از اون دسته افرادی هستید که دوست دارن یک رادیو در محل کار یا خونه برای شنیدن اخبار و موزیک داشته باشن ، ولی همیشه از دست اینکه مجبورین بخاطر جواب دادن به تلفن صدای رادیو رو کم کنید و بعد از جواب دادن دوباره صدای رادیو رو زیاد کنید ، حسابی کلافه شدید ، این مدار ساده و ارزون راه حل خوبی برای شماست دیگه لازم نیست برای هر بار جواب دادن به تلفن به سمت رادیو برین . صدای رادیو به محض برداشتن گوشی کم میشه .!!!!!!!

توضیح مدار

مدار کنترل اتوماتیک صدای رادیو در هنگام مکلمه با تلفن

زمانیکه گوشی تلفن رو برنداشتید ولتاژ خط تلفن مقدار نسبتا زیادی هست (در حدود ۵۰ولت) . در این حالت این ولتاژ باعث فعال شدن اپتوکوپلر میشه و اپتوکوپلر هم ولتاژ بیس ترانزیستور رو پائین نگه میداره . در نتیجه ترانزیستور خاموشه و رله هم فعال نیست که اگه به مدار دقت کنیم متوجه میشید که تو این حالت بلندگوها مستقیما به رادیو وصل هستند . و صدا رو کامل داریم .
موقعی که گوشی تلفن رو بر میدارید ولتاژ خط به شدت کاهش پیدا میکنه (در حدود ۶ولت) . و در نتیجه دیگه اپتوکوپلر فعال نیست و ولتاژ بیس ترانزیستور که از طریق مقاومت R3,R2 به تغذیه متصل هست ، بالا میره و ترانزیستور روشن شده و در نتیجه رله عمل میکنه ، که با توجه نقشه در این حالت بلندگوها که از طریق مقاومت های ۲۲ اهمی به رادیو وصل میشن ، در نتیجه صدای رادیو کم میشه .
در صورتیکه بخواهیم برای مدتی مدار رو غیر فعال کنید ، کافیه کلید S1 را بزنید در این حالت ترانزیستور خاموش هست و باقی ماجرا رو خودتون که میدونید……
توسط پتانسیومتر مدار شما میتونید درجه حساسیت مدار رو به برداشتن گوشی تنظیم کنید .

www.hlachini.com