ماده تک اتمی جدید؛ چشم انداز نو الکترونیک

0
2009

ماده تک اتمی جدید؛ چشم اندازی نو در صنعت الکترونیک

گروهی از دانشمندان انگلیسی به ماده جدیدی دست یافته اند که استفاده از آن تحولات عظیمی را در صنایع الکترونیک به وجود می آورد.
به گزارش آژانس خبرنگاران تکنولوژی ایران –ایتکا این ماده جدید دوبعدی که از گرافیت به دست می آید امکان ساخت ترانزیستورهای با سرعت بالا را فراهم می اورد. پژوهشگران دانشگاه منچستر انگلیس پس از سالها تحقیق توانسته اند این ماده جدید تک اتمی را کشف کنند.پروفسور اندره جیم از مرکز پژوهش های نانومتری دانشگاه منچستر می گوید: ما توانستیم گرافیت را بشکافیم و اتم خاصی را که تنها دارای دو بعد است از آن جدا سازیم. این اتم به ما امکان می دهد ترانزیستورهایی با سرعت بسیار بالا بسازیم .

وی همچنین افزود: معمولا مواد دارای بعد طول و عرض و ارتفاع اند اما این ماده جدید ارتفاع ندارد و همین امکانات الکتریکی و مکانیکی و شیمیایی جدیدی را در اختیار ما قرار می دهد.کشف سیلیکون و کاربرد ان در صنعت الکترونیک به ساخت دستگاه های پیشرفته الکترونیکی کمک شایانی رسانده است اما کشف ماده جدید که تحمل سه هزار درجه حرارت را دارد شاید تحول جدیدی درساخت رایانه باشد. انتظار می رود ظرف پنج تا ده سال آینده محصولات الکترونیکی حاصل از این تحقیقات وارد بازار شود.

منبع : ایتکا