کنترل از راه دور مادون قرمز

0
8839

توسط این مدار  میتوانید انواع وسائل برقی و الکترونیکی منزل ، ازقبیل رادیو و تلویزیون و . . . را از فاصله چند متری ، روشن و خاموش کنید . این مدار با امواج مادون قرمز کار میکند و از آنجا که در نور انواع چراغ های روشنائی ، نظیر لامپ و مهتابی و حتی نور خورشید ، امواج مادون قرمز وجود دارد ، لازم است پس از ساخت ، دیود مادون قرمز گیرنده را در محفظه کوچکی قرار داده و درب محفظه توسط طلق تیره ( نظیر فیلم رادیولوژی ) پوشیده شود تا دیود گیرنده مادون قرمز از امواج مادون قرمز محیط اطراف مصون بوده و تنها در برابر امواج فرستنده مدار عمل کند . نظیر این مسئله در تلویزیونهای مجهز به کنترل مادون قرمز مشاهده میشود که دیود گیرنده بر روی تلویزیون داخل محفظه مخصوص نصب و جلوی آن توسط طلق تیره پوشیده شده است .

                  
                  
فرستنده:
 
                                              
لیست قطعات فرستنده

۳۳   اُهم ( نارنجی – نارنجی – سیاه )
R1
۵۶۰ اُهم ( سبز – آبی – قهوه ای )
R2
۱۰ کیلو ( قهوه ای – سیاه – نارنجی )
R4 , R3
دو عدد خازن عدسی ۲۲ تا ۳۳ نانوفاراد
C
دو عدد تراتزیستور BC 548 یا مشابه
T
کلید فشاری میکروسویچ کوچک
S
 
لیست قطعات گیرنده
 

 

سایر موارد بشرح زیر میباشند :

۱ – دیود زینر بر اساس نوار رنگی روی بدنه اش ، در محل خود نصب شود .

۲ – در نصب دیود نورانی چنان عمل شود که پایه کوتاه تر آن در خانه با علامت نیم دایره سفید قرار گیرد .

۳ – دیودهای مادون قرمز فرستنده و گیرنده ، قبلاً در جهت صحیح نصب شده اند لذا در وضعیت آنها تغییری داده نشود .

منبع تغذیه تغذیه فرستنده ۹ ولت است و باید توسط یک باتری کتابی ۹ ولتی تامین و با رعایت مثبت و منفی به مدار متصل شود .

تغذیه گیرنده ۱۲ ولت است و باید از طریق آداپتور و با رعایت مثبت و منفی به محT ل BAمتصل شود .

پس از نصب تغذیه به هر دو مدار ، دیود مادون قرمز فرستنده را در مقابل دیود مادون قرمز گیرنده قرار داده و با فرمان به کلید فشاری فرستنده ، دیود نورانی گیرنده ، روشن و خاموش خواهد شد . روش کار به این صورت است که با یک فرمان ، دیود گیرنده روشن و با فرمان بعدی خاموش میشود . برای استفاده سهل تر ، مدار فرستنده را داخل یک جاسوئچی مناسب نصب کنید .

برای متصل نمودن این کیت به وسائل برقی و الکترونیکی مورد نظرتان شما حتماً به یک رله ۱۲ ولت نیاز دارید . برای نصب رله باید کنتاکتهای ورودی آن را به نقاط RE گیرنده متصل کنید و سپس کنتاکتهای خروجی رله را در مسیر یکی از سیمهای تغذیه وسیله برقی تان قرار دهید . بنابراین به خروجی RE حتماً باید کنتاکتهای ورودی یک رله ۱۲ ولت متصل شود و کنتاکتهای خروجی رله ، بعنوان یک کلید قطع و وصل در مسیر تغذیه وسیله مورد نظرتان قرار گیرد . توصیه میکنیم چنانچه در کار با رله ها اطلاعات کافی ندارید ، حتماً از یک مطلع کمک بگیرید .

electrokit.blogfa.com

 مونتاژ :
قبل از اقدام به مونتاژ لازم است سطح مسی فیبر مدار چاپی توسط سمباده نرم یا اسکاج خشک تمیز و براق شود . این مسئله در عملکرد کلی کیت نقش مهمی ایفاء میکند و عدم رعایت آن شما را در استفاده کیت دچار مشکل میکند . همچنین توصیه میکنیم حتماً روش صحیح لحیمکاری و چگونگی نصب صحیح قطعات را که در جزوه همراه کیت به چاپ رسیده ، مطالعه و سپس اقدام به مونتاژ نمائید .

دیدگاه خود را بیان کنید

لطفا پیام خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را در این قسمت وارد نمایید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.