استپ ۷ و خانواده ی آن

0
4459

برخی نرم افزاری های دیگر که توسط شرکت زیمنس در خانواده simatic عرضه شده اند و بعضا مکمل step7 هستند با تقسیم بندی به سه دسته engineering, runtime و HMI خلاصه می شوند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

Engineering Tools

A7 SCL: زبان برنامه نویسی سطح بالا می باشد که با زبان ST ذکر شده و در استاندارد IEC1131-3 تطبیق دارد و برای PLC های S7-300 و S7-400 و C7 به کار می رود . قابل ذکر است که این نرم افزار در نسخه Step7 Professional موجود می باشد.

S7 HiGraph : برای کنترل ترتیبی ( برای مطالعه بیشتر در رابطه با کنترل می توانید به مطلبی در مورد مقدمه ای برکنترل مراجعه کنید)  بصورت گرافیکی ، با ابزارهای پیشرفته و در PLC های S7-300 و S7-400 و C7 به کار می رود.

S7 GRAPH : برنامه نویسی بصورت گرافیکی است که برای کنترل ترتیبی به کار می رود و با زبان SFC مندرج در استانداردIEC1131-3 تطبیق دارد و برای PLC های S7-300 و S7-400 و C7 به کار می رود . این نرم افزار در نسخه Step7 Professional موجود می باشد.

S7 PLCSIM: سیمولاتور نرم افزاری است برای تست برنامه زمانی که PLC در دسترس نیست به کار می رود . این نرم افزار در نسخه Step7 Professional موجود می باشد.

CFC : توسط این نرم افزار برنامه نویسی بصورت گرافیکی توسط یکسری بلوکهای از پیش تعیین شده طراحی و انجام می شود. این نرم افزار را باید جدا گانه تهیه کرد و برای S-300 , S7-400 و F/H Systems کاربرد دارد.

S7 PDIAG : ابزاری عیب یابی است که برای PLC های S7-300 و S7-400  به کار می رود .  این نرم افزار در نسخه Step7 Professional موجود می باشد.

TeleService : برای ارتباط با plc از طریق خط تلفن به کار می رود . وقتی که plc توسط آداپتور خاص (tc) به مودم متصل باشد . با استفاده از کامپیوتر بصورت Remot می توان انرا از هر نقطه ای برنامه نویسی و رفع عیب کرد.

DOCPRO : برای مستند سازی بکار می رود با استفاده از آن می توان پس از اتمام پیر بندی و برنامه نویسی نقشه های Warning و متن برنامه را با فرمت تهیه و چاپ کرد.

Runtime Software :

Standard PID Control : ابزار کمکی برای طراحی کنترل کننده های PID است که برای PLC های S7-300 و S7-400 و C7 به کار می رود.

Fuzzy Control : برای کنترل قازی است و در مواردی بکار می رود که توصیف ریاضی پروسه مشکل یا ناممکن باشد . در برخی موارد ترکیب این روش با لوپ های pid نتیجه بهینه را برای کنترل سیستم به همراه دارد.

Modular PID Control : ابزاری است که برای طراحی لوپ های کنترل پیچیده به کار می رود و داری فانکشن ها و بلوک های از قبل طراحی شده می باشد.

Neurosystem : شبکه عصبی مورد استفاده در سیستم کنترل را می توان با این ابزار طراحی کرد و آموزش داد.

PRODAVE MPI : برای پردازش ترافیک دیتا در شبکه MPI بین سیستم های S7 و M7 و C7 به کار می رود.

HMI Software 

SIMATIC ProTools : ابزار پیکر بندی است که برای سیستم های کنترل اپراتوری و بخش مانیتورینگ مربوط به c7 به کار می رود.

   SIMATIC Wincc: نرم افزاری برای طراحی سیستم مانیتورینگ است.

bselectron.mihanblog.com

دیدگاه خود را بیان کنید

لطفا پیام خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را در این قسمت وارد نمایید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.