ارتباط دهی MMC وAVR

0
2335

شما میتوانید یک MMC را با ظرفیت ۱۲۸مگا بایت به قیمت حدود ۱۰۰۰۰تومان بخرید.چیزی که گفتم برای یک مهندس برق و سخت افزار خیلی وسوسه کننده است.با این حجم حافظه شما می توانید با فرکانس نمونه گیری ۲۰کیلو نمونه در ثانیه(۲۰ksps) و با یک A/DوD/A هشت بیتی حداقل یک ساعت و چهل و پنج دقیقه صدا ضبط کنید!و اما این کارتها مزایایی دارند که روز به روز بر کاربردشان افزوده می شود.

 1-اندزه کوچکی دارند.

۲-حجم حافظه بالایی دارند.

۳-سرعت بالایی دارند(با ارتباط دهی SPI تا ۲۰ مگا بیت در ثانیه)

۴-سیم کشی کمی لازم دارند.

۵-قیمت خیلی کمی دارند.

۶-همه جا یافت می شوند.در شهرستان ها، شاید برای پیدا کردن یک میکروکنترلر۸۰۵۱دچار مشکل شوید.ولی MMCفقط در دکه های نوشابه فروشی یافت نمی شود.

در کنار همه مزایای ذکر شده اکثر آنها فقط یک عیب دارند که به صورت سکتوری برنامه زیری می شوند.یعنی برای خواندن و نوشتن یک بایت باید کل سکتور در بر گیرنده آن بایت را خواند یا نوشت(البته مشکل بزرگی نسیت.).

در شکل زیر پینهای MMCرسم شده است.

MMCها به دو روش برنامه ریزی می شوند:MMCوSPI

کسانی که با میکروکنترلرهای جدید مثل AVR کار می کنندباید خیلی خوشحال باشند.چون می توانند به روش SPI با سرعت ۸Mbps با MMC کار کنند.البته اولش کمی سخت است.

شما می توانید کارت خود را طبق شکل زیر به AVR وصل کنید.

تغذیه MMC ها می تواند بین ۲٫۹ تا ۳٫۶ ولت باشد.اگر بخواهید Datasheet کامل یک MMC را داشته باشید،در سایت www.alldatasheet.com کارت HB288032MM1 را جستجو کنید.این کارت ۳۲مگابایتی است.

datasheet این کتابخانه را در زیر دانلود کنید .

Download : MMC_Lib_Help.pdf