آموزش ساخت ربات مسیریاب (برنامه نویسی)

0
6179

امروز می خواهیم برنامه ای بنویسیم که بوسیله اون بشه استپر موتورهامون رو راه اندازی کنیم (عین همین روش رو باید در برنامه اصلی ربات استفاده کنیم) :

 

$crystal = 1000000
$regfile = "m32def.dat"

 

Config Portb = Output
Config Portc = Output

Dim A As Byte
Dim B As Byte

B = &B10001000
A = &B10001000

Do
  Rotate A , Left
  Portb = A

  Rotate B , Right
  Portc = B

  Waitms 15
Loop

End

خوب حالا خط به خط تحلیل می کنیم. البته خوب یادمه توضیحات کاملی رو در مورد کدهای استفاده شده در چهار خط اول در پست های "آموزش ساخت ربات (میکرو کنترلر ۱۲۳۴) دادم. پس اگه یادتون رفته بهشون دوباره سر بزنید.

Dim A As Byte
Dim B As Byte

کلا در زبان های خانواده بیسیک که کامپایلر BASCOM هم از اون استفاده می کنه، از کلمات Dim و as به صورت Dim varname as type برای تعریف متغیر استفاده می شه، که varname نام متغیر و type نوع متغیر هستش. در اینجا دو متغیر به نامهای A و B با نوع Byte معرفی شدن (هر بایت از ۸ بیت تشکیل شده)

 

B = &B10001000
A = &B10001000

استفاده از " مقدار = نام متغیر " که برای همه قابل درکه (یعنی یک مقدار رو داخل متغیر بریزیم) اما در اینجا بجای مقدار از &B10001000 استفاده شده. برای قرار دادن مقادیر به صورت باینری در یک متغیر (در این زبان) باید مقدار باینری رو بعد از B& بنویسم. در اینجا، هم در A و هم در B مقدار باینری ۱۰۰۰۱۰۰۰ معادل دهدهی ۱۳۶ رو قرار دادیم. که دلیلش رو توضیح خواهم داد.

اینم یه لینک برای کسانی که می خوان سریع یه مسیریاب بسازن :

   img/daneshnameh_up/0/04/ChiBots01MarCourse.jpg       img/daneshnameh_up/a/ad/shematic_infra_robotic_circ.jpg    img/daneshnameh_up/d/d3/robot2.JPG   

دیدگاه خود را بیان کنید

لطفا پیام خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را در این قسمت وارد نمایید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.